NOVI CARIBRODSKI FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Zadnje teme

Гимнзиялния оркестър на Цариброд

+2
bubbby
slobodan
6 posters

Ići dole

Гимнзиялния оркестър на Цариброд Empty Гимнзиялния оркестър на Цариброд

Počalji od slobodan 8th Avgust 2013, 10:53 am

От траурната церемония на Георги Шукарев, 1975 година.



Гимнзиялния оркестър на Цариброд Muzika


Poslednji izmenio slobodan dana 19th Avgust 2013, 12:19 pm, izmenjeno ukupno 1 puta

slobodan
član
član

Broj poruka : 57
Points : 81
Datum upisa : 10.02.2011

Nazad na vrh Ići dole

Гимнзиялния оркестър на Цариброд Empty Re: Гимнзиялния оркестър на Цариброд

Počalji od slobodan 8th Avgust 2013, 6:02 pm

Постављам транскрипт из ИЗВЕШТАЈА мешовите гимназије ЈОСИП БРОЗ ТИТО Цариброд за школску 1946/1947 . годину о раду гимназијског дувачког оркестра .

               ШКОЛСКА МУЗИКА

       Руководилац : Георги А . Шукаров ,Музику сачињавају 24 ученика гимназије. Музика располаже следећим инвентаром : 3 кларинета , 1 флаута , 7 флигорни , 2 ес трубе , 3 алта , 2 бас-флигорне , 1 баритон , 1 тромбон , 2 контрабаса , 1 бубањ и пар чинела .
       У току трогодишњег постојања , Музика је увежбала : 20 марша , 3 увертире , 6 потпури из народних мотива , 5 валцера , 4 оријенталске свите , 3 менуета , 4 интермеца , пет дела из класичне музике и већи број народних кола .
      У току ове године , Музика је јавно наступала на многобројним приредбама , манифестацијама и митинзима у Цариброду . Узимала је учешће на приредбама и манифестацијама Народне омладине у Пироту . Учествовала је испраћају радних омладинских бригада на пругу , испраћају демобилисаних бораца из Пирота .Суделовала је у извођењу програма на приредбама фестивалне групе царибродске Народне омладине у Пироту и Нишу .
         У Цариброду је у току школске године приредила 2 самостална концерта .
         Оспособљавају се нови кадрови , који ће заменити оне који завршавају школу .

slobodan
član
član

Broj poruka : 57
Points : 81
Datum upisa : 10.02.2011

Nazad na vrh Ići dole

Гимнзиялния оркестър на Цариброд Empty Re: Гимнзиялния оркестър на Цариброд

Počalji od slobodan 16th Avgust 2013, 12:04 am

После Шукарева Оркестар мења " власника ". Придобија га Основна школа . Руководилац Оркестра  је Александар Ранчев . То се дешава крајем седамдесетих или почетком осамдесетих година . Садашњи оркестар ДОЦ је продукт Дувачког оркестра Основне школе .

slobodan
član
član

Broj poruka : 57
Points : 81
Datum upisa : 10.02.2011

Nazad na vrh Ići dole

Гимнзиялния оркестър на Цариброд Empty Re: Гимнзиялния оркестър на Цариброд

Počalji od bubbby 16th Avgust 2013, 11:59 pm

Mislim da gresis tuka ,dugi niz godina posle toga clanovi orkestra su bili samo gimnazialci,bez obzira na tova sto je Aca bil nastavnik u osnovnu...mnogo godina kasnije pocese i nekoji osnovci da svire u orkestrat

bubbby
Respektabilan član
Respektabilan član

Broj poruka : 436
Points : 500
Datum upisa : 08.02.2011

Nazad na vrh Ići dole

Гимнзиялния оркестър на Цариброд Empty Re: Гимнзиялния оркестър на Цариброд

Počalji od slobodan 17th Avgust 2013, 9:49 pm

Да , дуги низ година после Шукарева чланови оркестра су били само гимназијалци вероватно због тога што нису регрутовани нови музиканти из Основне школе . Како су музиканти завршавали гимназијско школовање Оркестар је све више падао у кризу и , мислим , да је тада Оркестар придобила Основна школа . Било је периода када је Оркестар био врло угрожен . За његово обнављање лично се ангажовао Васил Гелев , кларинетиста београдске филхармоније који је почео своју каријеру музичара у поменутом Оркестру . Тај покушај рестаурације Оркестра није успео из више разлога .
      После тог покушаја Оркестар преузима Основна школа . Одлази на репобличка такмичења као Оркестар Основне школе и осваја прва места . У каквој конкуренцији мени није познато .

slobodan
član
član

Broj poruka : 57
Points : 81
Datum upisa : 10.02.2011

Nazad na vrh Ići dole

Гимнзиялния оркестър на Цариброд Empty Re: Гимнзиялния оркестър на Цариброд

Počalji od pera 1st Novembar 2013, 2:34 pm

Šteta što se ne ostvari idejata na Geleva


Poslednji put izmenio pera dana 14th Juli 2014, 7:11 pm, izmenio ukupno 2 puta

pera
taze član
taze član

Broj poruka : 46
Points : 46
Datum upisa : 20.02.2011

Nazad na vrh Ići dole

Гимнзиялния оркестър на Цариброд Empty Re: Гимнзиялния оркестър на Цариброд

Počalji od slobodan 4th Novembar 2013, 1:37 pm

Гимнзиялния оркестър на Цариброд P1kl

slobodan
član
član

Broj poruka : 57
Points : 81
Datum upisa : 10.02.2011

Nazad na vrh Ići dole

Гимнзиялния оркестър на Цариброд Empty Re: Гимнзиялния оркестър на Цариброд

Počalji od slobodan 4th Novembar 2013, 1:41 pm

Гимнзиялния оркестър на Цариброд <a href=Гимнзиялния оркестър на Цариброд P1kl  " />

slobodan
član
član

Broj poruka : 57
Points : 81
Datum upisa : 10.02.2011

Nazad na vrh Ići dole

Гимнзиялния оркестър на Цариброд Empty Re: Гимнзиялния оркестър на Цариброд

Počalji od pera 4th Novembar 2013, 2:30 pm

dobra slika i star dokument


Poslednji izmenio pera dana 14th Juli 2014, 7:09 pm, izmenjeno ukupno 1 puta

pera
taze član
taze član

Broj poruka : 46
Points : 46
Datum upisa : 20.02.2011

Nazad na vrh Ići dole

Гимнзиялния оркестър на Цариброд Empty Re: Гимнзиялния оркестър на Цариброд

Počalji od slobodan 5th Novembar 2013, 6:20 pm

Види се да је Захтев упућен Министарству образовања и спорта новембра 2001. године . Министар је био Гашo Кнежевић . У то време је било много социјалне енергије и очекивали смо позитиван исход . То се није десило и , сада , на овом Форуму можемо да разглабамо до миле воље али од тога нема ништа .
          Можда је боље да расправу о томе вршимо на Виртуелном Музеју Цариброд .  
  

slobodan
član
član

Broj poruka : 57
Points : 81
Datum upisa : 10.02.2011

Nazad na vrh Ići dole

Гимнзиялния оркестър на Цариброд Empty Re: Гимнзиялния оркестър на Цариброд

Počalji od bubbby 5th Novembar 2013, 8:13 pm

Ja mislim da neje problem koj vodi orkestrat ili dali je u osnovnu ili gimnaziju, problem je sto nema interes dece prema muzici.Internetat sasipa sve.

bubbby
Respektabilan član
Respektabilan član

Broj poruka : 436
Points : 500
Datum upisa : 08.02.2011

Nazad na vrh Ići dole

Гимнзиялния оркестър на Цариброд Empty Re: Гимнзиялния оркестър на Цариброд

Počalji od slobodan 5th Novembar 2013, 9:38 pm

Основците несу физически готови за духов оркестър .Гимназиялците са пораснали . Това е много важно . Из Велинград нали дооди духов оркестър с ученици основци . Много ясно се осечаше да немаю силу да дуваю .

slobodan
član
član

Broj poruka : 57
Points : 81
Datum upisa : 10.02.2011

Nazad na vrh Ići dole

Гимнзиялния оркестър на Цариброд Empty Re: Гимнзиялния оркестър на Цариброд

Počalji od Candus 8th Novembar 2013, 6:15 pm

Te i ja doceka da se Adminat smiluje i aminuje mojto uclanjenje na Forumat. Smile.
Sto se tice Gimnazijalnijat orkestar znam ka ja beo u 6ti ili 7mi razred na osnovno uciliste on jos bese pri Gimnazijutu i vodese ga Aca. Svirese se dole u r-ovete. Ja ido na audiciju i trebese da svirim ama nemase slobodan saksafon, a ja drug instrument neceo. Tova je bila ili 80. ili 81. godina na minalijat vek.  Kvo se posle desavalo ne znam. Orkestarat pri osnovnu skolu je obnovljen 2005. godinu (izvor RTVC), 2006. je osvojil prvo mesto na Republickom takmicenju horova i orkestara u Vrsac, a istu godinu vodja orkestra A. Rancev dobija Septembarsku nagradu (izvor sajt OS).
Sto se tice Duvackog orkestra Caribrod - DOC, njega su pre dve godine formirala deca koja su svirila u skolscijat orkestar. Prosto ne su sakali da prestanu da se bave s muziku posle zavrsenu osnovnu skolu, ko red generacije predi nji. Sakali su da izleznu iz tuja kolotecinu: svirenje do osmi razred i mozda jednu godinu posle, jer se svercuju i gimnazijalci u tija orkestar, i kraj. I bukvalno su sve sami naprajili, ne da nji nikoj neje pomogal nego se svakoj trudil da odmogne. Iz osnovnutu skolu nji ne dadose instrumenti, beose dji krstili Odmetnici, ma... katastrofa. Centar za kulturu cak i u pisanu formu trazi instrumenti i ne dadose. Centar za kulturu nji je dal prostor da probaju i oni zauzvrat svire ko gradsci orkestar mada i tuva ima mnogo kocnicare. Vode dji samo po selata u inostranstvo, u Bugarsku de, a za atraktivnijete destinacije nikiga nema mesto. Sakali ni tova da priznajemo ili ne DOC je prvi gradsci duvacki orkestar, a obzirom da sviri i u Gimazijutu, on nastavlja tuja svetlu tradiciju na Gimanizijalnijat duhov orkestar. I pak kazem bez bilo ciju pomoc. Oni nikome i nista ne su pisali oni su delali i zatova svaka cast na decata. I tova neje bilo kikav orkestar, proslu godinu, 2012., su osvojili u Boljevac na predtakmicenje za Gucu nagradu za najbolji omladinsci orkestar. U Gucu su od 14, mislim da beose 14, omladinsci orkestra bili 6., a vi mozete da pretpostavite kvi orkestri izbore plasman za Gucu. Samata hrabrost da se pojave tamo je za pohvalu i pak bez bilo ciju  pomoc. Predi Boljevac Djura, dirigentat na Reprezentativnijat orkestar Garde, napravi dve ili tri probe s nji i tova nji je jedina pomoc. Posle Spira malko raboti ama se i on otkaza, sujeta li je, kvo li je ne znam. Ovuja godinu 2013. predi Boljevac nji pomaga Aleksandar Vasov. On covek sviri kaval ama ne otkaza da pomogne i svaka mu cast za tova. Ovuja godinu osvojise prvo mesto zirija publike za najizvornije muziciranje, a predsednik na tija ziri i on uruci nagradutu, bese Dejan Lazarevic. Ali samo jedan orkestar izbori plasman za Gucu i oni i osvojise prvu nagradu i u Gucu. Ali s nji je rabotil trubac na Gorana Bregovica, a s nasti nikoj... Ovuja 2013. godinu , ne idose u Gucu ali zatova razvalise na Nisville. Tuka su imali mnogo dobar i zapazen koncert. Ono tova nji je prakticno i parvi, pravi koncert jer do sa su imali nastupi s po najvise 3 ili 4 pesme. U Boljevac i Gucu se sviri 1 pesma i 1 kolo, tekve su propozicije na takmicenjeto. Nastupat na Nisville nji je stvarno bil super, ozvucenje perfektno, mocno, publika u trans... Stvarno sam bil ponosan sto sam caribrodzanin na tija koncert. Ima snimak na tija koncert ali snimak nikiga ne moze da docara atmosferu uzivo. I naravno, pogadzate, pak su se sami spremali, sve sami. Smile. Sami su kupili instrumenti, svakoj za sebe, kupili su i jedan bariton i bas koji su tija sto svire otplacuvali jer ne su imali pare odjednus da kupe. Sve je to za pohvalu i ni stariti trebe da ucimo od taja deca... Jedino nji je Ilko kupil bubanjat i naprajil nji je po nekolko majice s njinijat amblem - DOC. Da i Opstina dade autobus za publiku za Gucu i taja publika bese super na defileto, na nastupat... Amapa se raspisa... Smile...
Sakao da stavim link od koncertat na Nisville ama posto sam nova bulka nemam pravo na tova. Trebe siroma 7 dana da cekam. Smile.

Candus
taze član
taze član

Broj poruka : 10
Points : 12
Datum upisa : 08.11.2013

Nazad na vrh Ići dole

Гимнзиялния оркестър на Цариброд Empty Re: Гимнзиялния оркестър на Цариброд

Počalji od Admin 8th Novembar 2013, 6:17 pm

Izvinjavaj admin imaše obaveze I neje stigal da proveri novite. Dobre došl Smile
Admin
Admin
Admin
Admin

Broj poruka : 131
Points : 201
Datum upisa : 08.02.2011

https://caribrod.forumsr.net

Nazad na vrh Ići dole

Гимнзиялния оркестър на Цариброд Empty Re: Гимнзиялния оркестър на Цариброд

Počalji od Candus 9th Novembar 2013, 10:46 am

Hvala Adminu...
A eve ga i koncertat na DOC na Nisville. River stejdz, Prijatelji Sabanu...


Evo i snimak na kanalat na Nisville:


Uzivajte!
Smile.

Candus
taze član
taze član

Broj poruka : 10
Points : 12
Datum upisa : 08.11.2013

Nazad na vrh Ići dole

Гимнзиялния оркестър на Цариброд Empty Re: Гимнзиялния оркестър на Цариброд

Počalji od otpor 9th Novembar 2013, 4:53 pm

A be vi čujete li kolko falsiraju? Narocito baritonite. Da si dji cuje baja Djora...
otpor
otpor
član
član

Broj poruka : 197
Points : 216
Datum upisa : 20.04.2012

Nazad na vrh Ići dole

Гимнзиялния оркестър на Цариброд Empty Re: Гимнзиялния оркестър на Цариброд

Počalji od pera 9th Novembar 2013, 4:55 pm

Гимнзиялния оркестър на Цариброд 6476_555409167835056_1043269555_n
Te ga DOC pred nastup i Boljevac tuja godinu

pera
taze član
taze član

Broj poruka : 46
Points : 46
Datum upisa : 20.02.2011

Nazad na vrh Ići dole

Гимнзиялния оркестър на Цариброд Empty Re: Гимнзиялния оркестър на Цариброд

Počalji od slobodan 9th Novembar 2013, 7:19 pm

Оркестарът да има разнороден репертоар . Не само сватбарска музика. Ако остане така , след една , две , три години ще се угаси .  

slobodan
član
član

Broj poruka : 57
Points : 81
Datum upisa : 10.02.2011

Nazad na vrh Ići dole

Гимнзиялния оркестър на Цариброд Empty Re: Гимнзиялния оркестър на Цариброд

Počalji od pera 9th Novembar 2013, 8:07 pm

Tija orkestar neje niti gradsći, niti domsći, niti školsći. Tova se zbrala deca i samo osam člana mogu da svire samo na svadbe. A to što đi vlače sude, tova si je druga rabota. Inače Ti Slobodane bi trebalo da znaješ kolko člana i kve sve linije i istrumenti trebu, pa da grune jedan duhov orkestar iz vreme na Šukareva. Pa trebe nekoj da raspiše partiture, pa da se svaka linija uvežba, pa da se sve tova sklopi. Taja deca uopšte ne pretendiraju na tova, i za jednu godinu če se ugase ka povačaju da studiraju. A ako ima dušebrižnici i kritičari, neka sednu i neka naprave nešto bolje. I ja sam predi nekolko posta počel temu na gradsći duhov orkestar, a ne za razne grupice . A za otporašatoga da odgovorim da si donekle u pravu, ali duvačći istrument se ne uči za dve tri godine. Ipak izvanredna ti beše skraćenicata za SNS u nekoju drugu temu i predi nekoje vreme. Ne da sam se smejal.  Very Happy

pera
taze član
taze član

Broj poruka : 46
Points : 46
Datum upisa : 20.02.2011

Nazad na vrh Ići dole

Гимнзиялния оркестър на Цариброд Empty Re: Гимнзиялния оркестър на Цариброд

Počalji od Candus 9th Novembar 2013, 9:59 pm

A kvo je tova gradsci, domsci ili skolsci orkestar?
I kolko gledam temutu je zapocel Slobodan... Ja samo sakam da kazem da su decata zapocela nesto sto nikoj neje predi nji. E sa sto nikoj nece da se zainteresuje, da nji pomogne, sto Sukarev ne moze da vaskrsne, tova neje njina krivica. I sto ni vise obicemo da zivejemo u proslost i tova je nas problem... "Eeee... kogate bef... bef...". 
Svakoj moze da ima ideju ali umetnik je onija koj realizuje idejutu.
I ako taja tema trebe da se bavi samo sas proslost od predi skoro vek onda ce ja obrisem sviti mojti postove. Ako je poticaj za diskusiju ko da se napraji golem Gimnazijalni orkestar s kvalitet makar priblizni na onija iz vreme na Sukareva onda mislim da ne sam promasil temutu. najposle tuka je i adminat pa on neka reaguje. A tova ko temata neje za razne grupice to ko da dji u caribrod ima sto pa sa da se ne reklamiraju tuka, nema smisla...
Smile.

Candus
taze član
taze član

Broj poruka : 10
Points : 12
Datum upisa : 08.11.2013

Nazad na vrh Ići dole

Гимнзиялния оркестър на Цариброд Empty Re: Гимнзиялния оркестър на Цариброд

Počalji od slobodan 9th Novembar 2013, 10:07 pm

У данашње време, по мом мишљењу , Дувачки оркестар би могао да припада Гимназији с тим да основци почињу да свирају у петом разреду . Чланови оркестра могу да буду и грађани . Руководилац оркестра , у тој варијанти треба да буде музичар запошљен у Гимназији . Друга варијанта, да Оркестар буде Градски, Општински или при Центру за културу . И у овој варијанти чланови оркестра да буду основци , гимназијалци и грађани . Диригента плаћа Општина и то добро , да би био мотивиран да ради .

slobodan
član
član

Broj poruka : 57
Points : 81
Datum upisa : 10.02.2011

Nazad na vrh Ići dole

Гимнзиялния оркестър на Цариброд Empty Re: Гимнзиялния оркестър на Цариброд

Počalji od Candus 9th Novembar 2013, 10:42 pm

Osnovcite i pocinju u peti razred da svire. Ko ce bude ka Aca otide u penziju ce vidimo. I nekoj napisa predi nekoj post da je sve lepo ali decata nemaju interes za svirenje nego samo za kompjuteri i kvo li vec... Naravno da tova neje tacno. Da naprajimo uslovi na decata ce vidite ko ce ima interes za sve. Jedan manecak otklon ako ne zamerite. Kazu, ni, za razliku od zapadnjacite, ne smo kulturni rasvrljujemo djubre i sl. Ka ni stavise kontejneri i ni stanumo kulturni. Stavise ni i kontejneri za plastiku, gle cudo svi odvajaju plasticnete flase i varljaju dji tamo. Da ni stave kontejneri za ratiju i za staklo ce odvajamo i ratijutu i stakloto... Znaci sve je do uslovite. Teka i za orkestar, da se napraje uslovi, da ima interes od tija koji moze da pomognu, vlast, pozicija, opozicija, skola, privatnici ako dji ima... super je da se nastavi jedna tekvaja tradicija. DOC je izdanak koj trebe da se neguje. I naj-golemo darvo izraste od manecak i nezan izdanak. E sa ni odma gasimo, te ne valja tova, te ne valja onova, te samo osam coveka... Ali zahvaljujuci na nji su se cule trube u novutu gimnaziju. Pa sa kav su orkestar tekav su... Skolsci li su, gradsci li su, vlace li dji, razvlace li dji... oni su tuka i rabote, kolko umeju i kolko moze sami. Naravno uvek je po-lako da se kritikuje, otkolkoto da se raboti i pomogne.
Smile.

Candus
taze član
taze član

Broj poruka : 10
Points : 12
Datum upisa : 08.11.2013

Nazad na vrh Ići dole

Гимнзиялния оркестър на Цариброд Empty Re: Гимнзиялния оркестър на Цариброд

Počalji od pera 10th Novembar 2013, 11:30 am

Mikane (Conduse), uopšte me nesi razbral. Ama uopšte!!!! Pogotovu za DOC. Prvo neman razlog da đi napadam. I ako bolje pročitaš mojti komentari  ja đi vardim, jer iz osnovnutu školu u početak nesu dobivali instrumenti, u gimnazijutu imaju samo tuja podršku da ka njim trebu budu oslobođeni od časovi. Uostalom polovin su gimnaziljalci, a polovin nesu. Dom kulture đi vodi ko članove KUD-a na nastupi i uvek oduševljavaju, a ka za Grčku da ide KUD, onda za nji nema mesto. Jedino što njim davaju prostoriju da vežbaju. Upoznat sam za ljudsći odnos pojedinih radnika Dom kulture prema decata. Slažem se da to može da bude nekoj početak za po golem orkestar i jedino može da funkcioniše ko što napisa Slobodan komentar predi tebe. U potpunosti se slagam i tova sam pisal i porano, jedino možda nesam bil jasan. Teka da, ka se napravi orkestar (ako se napravi) tebe da se znaje domsći li je, gimnazijsći li je.... Mora nekoj da plača togova čoveka koj če raboti s muzikantite. Sa decata sama rabote. Trebe nekoj muzičar, ali stvarno muzičar da im pomogne, da im napravi aranžmani, da im kaže koj kvo da sviri, jer su oni se pak mladi i neiskusni. Oni samo imaju logistiku u Ilka (svaka mu čas) i u po nekojega roditelja i dom kulture za prostoriju za vežbanje. JA SE NADAM DA JE TO VA POČETAK NA STVARANJE NA DUVAČKI ORKESTAR. NE POČETAK VEĆ RAZVRČANJE NA JEDNU DLGU CARIBRODSKU TRADICIJU.


Poslednji izmenio pera dana 14th Juli 2014, 7:16 pm, izmenjeno ukupno 1 puta

pera
taze član
taze član

Broj poruka : 46
Points : 46
Datum upisa : 20.02.2011

Nazad na vrh Ići dole

Гимнзиялния оркестър на Цариброд Empty Re: Гимнзиялния оркестър на Цариброд

Počalji od Candus 10th Novembar 2013, 5:51 pm

Sa smo se sve razbrali. Mozda ja ne sam shvatil dobro, a mozda se ti ne si izrazil bas naj-jasno. I neje Condus nego Candus. Smile. U svakom slucaju DOC je nesto dobro sto se desilo na ovija grad. E sa... sto nikoj na tova ne obarca vnimanie to niti decata, niti ni, roditeljite, ne smo krivi. 
Sa me razotkri, mora da vodim racun kvo pisem. Smile.
Smile.

Candus
taze član
taze član

Broj poruka : 10
Points : 12
Datum upisa : 08.11.2013

Nazad na vrh Ići dole

Гимнзиялния оркестър на Цариброд Empty Re: Гимнзиялния оркестър на Цариброд

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu